Zasady dostępu do informacji publicznej

 Ogólna zasada udostępniania każdej jawnej informacji o sprawach publicznych jest sprecyzowana w rozdziale 2 ustawy z 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2015r. poz.2058 z późniejszymi zmianami) Wskazano tam wprost jakie informacje podlegają upublicznianiu.

Formy udostępniania informacji

  • ogłaszanie w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej,
  • wyłożenie lub wywieszenie w ogólnie dostępnym miejscu udostępnianie na wniosek zainteresowanego,
  • wyłożenie lub wywieszenie w ogólnie dostępnym miejscu

Udostępnianie informacji na wniosek

Zgodnie z ustawą informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek zainteresowanego. Udostępnianie informacji na wniosek następuje "bez zbędnej zwłoki", nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli jest to niemożliwe, należy powiadomić wnioskodawcę w tym terminie, o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące.

 

Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej

 

Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, jak również ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.

Udostępnianiu nie podlegają:

  • dane osobowe,
  • informacje niejawne,
  • tajemnice chronione ustawowo,
  • informacje chronione ze względu na: prywatność osoby fizycznej; tajemnicę przedsiębiorcy (z wyjątkiem informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji), chyba że osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.